У переддень великого свята – Дня Перемоги вчителі історії Васильківського району разом з педагогами міста вшанували память героїв Великої Вітчизняної війни, взявши участь в екскурсії, присвяченій Києву років Великої Вітчизняної війни.
Під час екскурсій місцями бойової слави присутні відвідали Голосіївські висоти («ключ від Києва» часів боїв під містом у 1941 р.), ДОТи Київського укріпрайону, Бабин Яр (Сирецький меморіальний комплекс), стадіон «Старт» (влітку 1942 року тут відбувся «матч смерті»), село Нові Петрівці (початок Київської наступальної операції, музей-діорама, бойова техніка тих часів).
За мужність та героїзм, проявлені киянами влітку-восени 1941 року, Київ був удостоєний звання «Місто-герой», із врученням Золотої зірки. Жителі Василькова брали активну участь у будівництві Київського Укріпленого району, завдяки якому німецько-фашистські війська були зупинені під Києвом на 73 дні.
Київський Укріплений район (КиУР) проектувався та створювався у 1925-1935 роках під керівництвом генерала Д.М. Карбишева – інженера, професора, доктора воєнних наук, пізніше жорстоко замученого фашистами у концтаборі. До системи КиУРу входило понад 220 дотів, які знаходились на відстані 400-450 метрів один від одного. 11 липня 1941 року КиУР вступив у бій. На той час він був майже повністю обладнаний гарнізонами дотів, зброєю, радіостанціями, боєприпасами, продовольством, водою.
На сьогодні збереглось приблизно 230 споруд КиУРу, з-поміж яких близько 60 є придатними для огляду. На жаль, держава не приділяє потрібної уваги цим об’єктам, і вони приводяться до ладу завдяки приватним особам-ентузіастам. Саме цим людям, які цікавляться військовою історією, ми завдячуємо створенням музею «Оборона Києва», відвідання якого пропонує ця екскурсія.
Під час екскурсії ми дізнались про те, як відбувались події оборони Києва, а також побачили оборонні споруди, де у 1941 році на смерть стояли захисники нашої держави. Збереглись залишки деталей внутрішнього оснащення, кріплення кулеметів, вхідні решітки, масивні металічні двері, артезіанські свердловини, заслінки. Один із дотів, який зберігся найкраще – дот № 205, так звана «Мала фортеця», у якій 375 метрів підземних ходів та комунікацій. До деяких дотів можна потрапити, щоб торкнутися бойової історії.
Ми перейнялись духом мужності, героїзму, відчули гордість за наших героїв-захисників.
|